MENÜ
Sepet0 Giriş Yap | Yeni Üyelik
Arayın...ARA

BLOG

Dress Code Nedir? Hangi Kod Ne Anlama Gelir?

  • Temmuz 21, 2022

Dress Code terimi, kelime olarak ‘giyim kodu’ anlamına gelir. Dress code terimini genellikle giyim kuşam yönetmeliğini açıklamaktadır. İş yerinizde ya da katılacağınız davetteki giyim tarzını tarif eder. 

Dress Code Nedir?

Dress code, herhangi bir yerde bulunan kıyafet zorunluluğudur. Kelime anlamı olarak ‘kıyafet kodu’ demek olan dress code kendi içerisinde çeşitlere sahiptir. Casual, business casual, smart casual, business, black tie ve white tie olarak dress code çeşitlerini sıralayabiliriz. Her bir dress code kendi içerisinde farklı bir tarzı yansıtmaktadır. 

Dress code bilgisi bazen iş yeri yönetmeliklerinde bazen de davet edildiğiniz bir organizasyonun davetiyesinde yer alabilir. Bu durumda katılacağınız davete ya da işe, size belirtilen giyim kuşam yönetmeliğine uygun gitmeniz gerekmektedir. 

Casual

Casual, daha gündelik ama derli toplu bir giyimi ifade eder. Klasik çizgilerin konforla buluştuğu kombinlere casual giyim denir.

Business Casual

Business Casual, yarı resmi giyim olarak tanımlanabilir. İş hayatındaki klasik çizgilerin konforla buluştuğu kombinlerdir. 

Business
Eğer aldığınız davetiye de ya da iş yerinizde dress code olarak Business verilmişse, bu klasik giyimi ifade etmektedir. Business kodu klasik iş giyimine uygun kombinler yapmanız gerektiğini söylemektedir. 

Smart Casual

Smart Casual kodu, business casual giyime benzerlik gösterebilir. Ama Smart casual daha sportif çizgilere sahip kombinlerden oluşur. 

Black Tie

Eğer dress code olarak black tie ile karşı karşıyaysanız, bu keskin bir çizgidir. Black Tie kodu resmi giyim demektir. Siyah, lacivert ve tonlarında resmi kombinler yapmanız gerekmektedir. 

White Tie

White Tie, black tie kodunun bir üstü olarak düşünülebilir. Yapacağınız resmi kombinler daha gösterişli ve iddialı olmalıdır. 

Smart Casual Tarz Nasıl Yapılır?

Günümüzde iş hayatındaki dress codlar daha da esniyor. Smart Casual tarzda giyinmek iş dünyası ve davetler için daha konforlu bir hal aldı. Peki, smart casual tarz nasıl oluşturulur? 

Smart casual tarzınız için sportif ve klasik parçaları bir araya getirdiğiniz kombinler yapmanız gerekir. Klasik eteklerdense, cigarette pantolonlar ve desenli elbiseleri kullanabilirsiniz. Kot pantolon ve bluz kombini smart casual tarz için idealdir. Smart casual tarz için blazer ceket, crop top ve cigarette pantolon kombininizi düz bir ayakkabı ile tamamlayabilirsiniz. 

Business Casual Kombinler Nasıl Yapılır?

Business casual tarz, yarı resmi iş kombinlerinden oluşur. Tam anlamıyla klasik ve business kombinler değildir. Biraz daha rahatlığın önde olduğu ama klasik çizgilerin hakim olduğu parçaları seçmeniz gerekir. Kumaş pantolonlar, etekler, gömlek, basic kazak ve düz elbiselere business casual kombinlerinizde yer verebilirsiniz. 

Kanvas siyah pantolon üzerine ekru basic kazak ve babetten oluşturacağınız kombin ile business casual tarzını yakalayabilirsiniz. 

Formal Kombinlerin Olmazsa Olmazı Nedir?

Formal kombin, resmi giyimi ifade etmektedir. Formal giyimi akşam davetlerinde giyindiğiniz resmi kombinler olarak düşünebilirsiniz. Klasik kesim elbise ve etekler, stiletto, portföy çanta formal kombinlerin olmazsa olmazları arasındadır. 

Siyah kısa düz elbise, kemik stiletto, kemik portföy çanta ve kemik bir ceket ile formal kombininizi oluşturabilirsiniz. 

Black Tie Code Ne Anlama Gelir?

Black tie codu, resmi giyim demektir. Black tie, erkekler için takım elbise, kadınlar içinse uzun gece elbiseleri anlamına gelir. Genellikle siyah ve lacivert tonlarının tercih edildiği parçalar kullanılmalıdır. Black tie koduyla gitmeniz gereken bir davet için uzun siyah klasik kesim bir abiye tercih edebilirsiniz. Blac tie giyimde kısa elbiseler, pantolon ve etekler pek uygun görülmez. Bu yüzden uzun ve abartısız elbiseler ve topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir.

Taşsız ve abartıdan uzak siyah uzun bir elbise, minik kutu siyah çanta ve topuklu ayakkabı kombininizle black tie giyim tarzına uyumlu olabilirsiniz. 

White Tie Code Kombinleri Nelerdir?

White tie code, black tie’nin bir üstüdür. Bu kodu gördüğünüz zaman katılacağınız davetin fazlasıyla resmi ve önemli olduğunu anlamalısınız. Şık, abartısız elbiseler, topuklu ayakkabılar ve mücevherler White tie kodun vazgeçilmezleridir. 

White tie giyim için uzun iddialı bir elbise seçebilirsiniz, elbisenizin altına topuklu ayakkabı ve gösterişli aksesuarlar kullanmanız gerekmektedir. White tie code için en güzel örnek Oscar ödül töreninde kırmızı halıda şıklık yarışına giren ünlüler olabilir. Ayrıca white tie code erkeklerin smokin giymesi ve papyon takması beklenir. 

PAYLAŞ
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ

  • {{item.Name}}
    {{item.Name}}
    {{item.Amount}} Adet
    {{item.TotalPrice | number:2}} TL
    {{item.TotalOldPrice | number:2}} TL