İlk alışverişinize özel %15 indirim kodu: YENI15
500 TL ve üzeri ücretsiz kargo
Hızlı kargo & güvenli alışveriş
MENÜ
Sepet0 Favorilerim Giriş Yap | Yeni Üyelik
Arayın...ARA

BLOG

Yazın Uzak Durmanız Gereken Kumaş Türleri Nelerdir?

  • Haziran 28, 2022

Havalar ısındı, güneş içimize işlemeye başladı. İş yerlerimiz, evlerimiz ve kombinlerimiz renklendi ama ısınan havalar yer yer yorucu ve yıpratıcı olabilir. Özellikle yanlış kumaş tercihiyle alınmış kıyafetlerle yaz sıcağında kaldıysanız. 

Yaz, herkes için farklı anlamlara gelebilir ama bedenimiz için sarıp sarmalanma mevsimi değildir. Yaz, doğru kumaştan seçilmiş ve sizi ferah tutacak rahat kıyafetler içinde olmanız gereken günler demektir. 
Yaz, güneşin içimizi ısıttığı muhteşem bir mevsimdir. Gardıroplarımız renklenir ve kombinlerimiz hareketlenir ama burada yanlış kumaşa denk gelirsek, işte o zaman yaz bizim için kabusa dönüşebilir. 

Öncelikle yazın sizinle hareket eden, cildinizin nefes almasını sağlayan ve ince kumaşlar tercih etmelisiniz. 

Hızlı terleyen ve sıcağa gelemeyen biriyseniz, polyester ve naylon kumaşlardan uzak durmaya çalışın. Çünkü bu kumaş türleri yaz sıcağında cildinizin nefes almasını engeller ve sizi daha hızlı terletir. 

Yaz aylarında akrelik, polyester, naylon ve ravon kumaş tercih etmeyin. Bunların yerine pamuk, keten, ipek, triko, poplin, şile bezi ve krep gibi kumaşları tercih etmeye özen gösterin. 


Polyester Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Polyester kumaş içerisinde naylon bulunan suni bir kumaştır. Fabrikalarda doğal olmayan ipliklerle üretilir ve maliyeti de doğal ipliklerle üretilen kumaşlara göre daha yüksektir. Buna rağmen sıklıkla tercih edilir ve üretimi yaygındır. Çünkü polyester kumaş:

-    Neredeyse kırışmaz ve formu bozulmaz bir kumaştır. 
-    Leke tutmaz.
-    Kumaş formu kolay kolay bozulmaz 
-    Su tutmazdır.

Bu yüzden şık görünmek ve uzun süreli kullanım için polyester kumaş kıyafetler sıkça tercih ediliyor. 

Halbuki hava geçirgenliği yok denecek kadar az olan polyester kumaş yaz aylarında tercih edilmemelidir. Çünkü tüm gün cildinizi saran ve nefes almasını engel olan polyester kumaşlı kıyafetler terlemenize sebep olur ve konforlu bir gün geçirmenizi engeller. 

Naylon Kumaşı Neden Tercih Etmemelisiniz?

Naylon kumaş, petrolden üretilir. Koku tutumu ve hızlı kuruması nedeniyle genellikle spor giyiminde kullanan naylon kumaş uzun süre cildinizde kalırsa kızarıklığa sebep olabilir. 

Direkt olarak bir petrol ürünü olan naylon kumaşın insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini hatırlatalım. Naylon kumaşlı kıyafetler cildinizin nefes almasını engeller ve kumaş türü nedeniyle teri ve kokuyu dışarı çıkartamaz. Bu yüzden bir süre sonra cildinizde sürtünmeden ve ter asidinden kızarıklar oluşur. Yazın hem cilt sağlığınız hem de şıklığınız için naylon kumaştan kaçınmanızı öneririz. 


Rayon Kumaş Nedir?


Rayon kumaş, suni ipek olarak bilinir. Yapay ve karışım bir kumaştır. Sentetik elyaf, kağıt hamuru ve koton karışımından oluşan bu kumaş türü daha uzun ömürlü bir kullanım sağladığı için tercih ediliyor. Lakin, cildinizin ömrüne ise büyük bir darbe vuruyor. 

Ravon kumaş, suyu iten bir kumaştır. Bu yüzden ravon kumaştan üretilen bir kıyafet sizi hem terletir hem de terlediğinizi fazlasıyla belli eder. 


Akrilik Kumaştan Neden Uzak Durmalısınız?

Akrelik ipliklerden üretilen bu kumaş türü yün veya pamuklu görünümüne sahiptir. Güneş ışığında etkilenmez, parlak renkli boyalarla boyanması kolaydır ve kolay kolay şekli bozulmaz. Bu yüzden kullanılan bu kumaş türü ise pek masum değildir. Polimer plastikten üretilen akrelik kumaş, uzun süreli kullanımda ciddi şekilde kanserojen maddeye maruz kalmanıza sebep olur. 
Genellikle spor giyimde tercih edilen akrelik kumaşlı giysiler, nefes almaz ve teri tutar. Yazın sizi daha çok terletecek ve cilt sağlığınızı tehlikeye atacak olan akrelik kumaştan uzak durmanızı öneririz. 

PAYLAŞ
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ

  • {{item.Name}}
    {{item.Name}}
    {{item.Amount}} Adet
    {{item.TotalPrice | number:2}} TL
    {{item.TotalOldPrice | number:2}} TL