İlk alışverişinize özel %15 indirim kodu: YENI15
500 TL ve üzeri ücretsiz kargo
Hızlı kargo & güvenli alışveriş
MENÜ
Sepet0 Favorilerim Giriş Yap | Yeni Üyelik
Arayın...ARA

BLOG

Vücut Tipine Göre Etek Seçimi Nasıl Olmalı?

  • Eylül 13, 2022

 

Vücut Tipine Göre Etek Seçimi Nasıl Olmalı?


Her kadının dolabında olan ve fazlasıyla kullanışlı olan parçalardan biri de eteklerdir. Kurtarıcı bir parça olmasına ve özellikle iş hayatındaki kadınların ofis şıklığı için en çok seçtiği parça olmasına rağmen bazen doğru eteği bulamayabilirsiniz. Çünkü etek her etek, her zaman herkese uyum sağlayamaz. Bunun en temel sebebi de her vücudun birbirinden farklı olmasıdır. Dolayısıyla etek giymek istediğinizde elinizdeki parçanın size uygun olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Yani vücudunuza uygun olan eteği bulabilmek öncelikle vücut tipinizi bilmelisiniz.
 

Vücut Tipinizi Nasıl Belirlersiniz?


Vücut tipinizi bilmeniz size sadece etek seçiminizde değil, her çeşit kıyafette kendinize en uygun kıyafeti bulmanız konusunda yardımcı olacaktır. Vücut şekilleri elma, armut, ters üçgen, kum saati ve dikdörtgen olarak gruplandırılır. Hangi vücut tipine sahip olduğunuzu öğrenmekse sandığınız kadar zor değildir. 
Dikdörtgen vücut tipine sahip kadınların, normal ya da küçük boyda göğüsleri bulunur. Kalçaları omuzlar ile yaklaşık olarak aynı hizadadır ve bel oyuntusu pek belli değildir. 

Elma vücut tipine sahip kadınların, göğüsleri normale göre daha büyüktür ve dar omuzlara sahip olmakla birlikte, karın bölgesi de geniştir ancak ince bacakları vardır.

Ters üçgen vücut tipine sahip kadınların, omuzları geniş, bel ölçüleri normal ve kalçaları incedir.

Kum saati vücut tipine sahip kadınların, omuz ve kalça ölçüleri eşit olmakla birlikte ince bir belleri vardır ve göğüsleri de normalde göre daha büyüktür.
Armut vücut tipine sahip kadınların, omuzları dar, göğüsleri normale kıyasla küçük ve ince belleri olmasına rağmen geniş kalçaya sahiplerdir.
 

Dikdörtgen Vücut Tipi Hangi Tarz Etekler Giymeli?


Dikdörtgen vücut tipine sahipseniz, bel oyuntunuz belli olmayacağı için belinizi ortaya çıkaracak etekler tercih etmelisiniz. Bu vücut tipi için düşük belli etekleri öneririz. Kemer, düz olan vücut yapınıza detay katar ve belinizi belli etmek için kullanabileceğiniz en önemli aksesuar haline gelir. Eğer uzun boyluysanız eteğinizle beraber kalın bir kemer, kısa boyluysanız da eteğinize yakışan ince bir kemer tercih edebilirsiniz. 

 

 

Elma Vücut Tipiniz Varsa Nasıl Etekler Almalısınız?

 

 


Elma vücut tipinde karın bölgesinin geniş olduğundan bahsetmiştik. Bu yüzden bu vücut tipinde kamufle edilmek istenen bölge karın bölgesi olur. Öne çıkarmak istenilen yer ise ince bacaklarınızdır. Bu yüzden geniş kesimli etekler ve şifon gibi hafif, uçuşan etekler sizin için daha uygun olacaktır.

 

 

Armut Vücut Tipine Sahipseniz Hangi Etekler Size Uygun? 


Armut vücut tipine sahipseniz geniş bir kalçaya sahipsinizdir. Yine de ince bir beliniz vardır. Armut vücut tipinde, geniş olan kalçaları kamufle ederken, ince belinizi ön plana çıkarmanız gerekir. Beli sıkı ve aşağıya indikçe bollaşan etek türleri sizin vücut tipiniz için idealdir. Çan etek giyebilirsiniz ama kısa bir etek tercih ederseniz de hemen dizlerin üstünde biten hem de beli sıkı olsa da bollaşan etekleri tercih edebilirsiniz. Bu tip etekler kalçalarınız ile üst bacaklarınızı kapatır ve aha ince bir görünmenizi sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

Kalem Etek Hangi Vücut Tipine Uygun?


Kalem etekler, vücudun kıvrımlarını ön plana çıkardıkları için kıvrımı bulunan vücutlar için daha uygundur. Kum saati vücut için en ideal olan etek türü kalem eteklerdir. Eğer kum saati vücut tipine sahipseniz doğal kıvrımlarınızı daha da ön plana çıkaracak olan kalem etekleri gönül rahatlığı ile giyebilirsiniz. 
 

 

Uzun Etekler Nasıl Kombinlenir?

 
Uzun etekler hangi mevsimde olursanız olun her zaman giyebileceğiniz, dolabınızın en şık ve kullanışlı parçasıdır. Şifon ya da tül içeren uçuş uçuş uzun eteklerinizi yazın vücudunuzu sıkıca saran kısa kesim tişörtler, kışın ise yine vücudunuz kavrayan boğazlı kazak ile kombinleyebilirsiniz. Daha şık bir görüntü için ise tek omuzu açık bir üst ile giyebilirsiniz. Uzun eteklerinizin altında topuklu ayakkabı giyerek şıklığınızla göz kamaştırabilirsiniz. 
Pileli Etek Nasıl Kombinlenir 
Pileli eteğiniz ile casual bir görüntü yaratmak isterseniz, tişörtün belini eteğe sıkıştırabilirsiniz. Pileli eteklerinizle ofis şıklığınızı taçlandırmak için üstüne bir blazer ceket giymeniz yeterli olacaktır. Daha özgür ve eğlenceli bir görünüm yaratmak isterseniz de pileli eteğinizin üstüne dar, dantel ya da farklı bir kumaş içeren crop topları tercih edebilirsiniz. 

 

 

 

PAYLAŞ
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ

  • {{item.Name}}
    {{item.Name}}
    {{item.Amount}} Adet
    {{item.TotalPrice | number:2}} TL
    {{item.TotalOldPrice | number:2}} TL