İlk alışverişinize özel %15 indirim kodu: YENI15
500 TL ve üzeri ücretsiz kargo
Hızlı kargo & güvenli alışveriş
MENÜ
Sepet0 Favorilerim Giriş Yap | Yeni Üyelik
Arayın...ARA

BLOG

Triko ve Kazak Arasındaki Fark Nedir?

  • Mayıs 31, 2022

Triko ve kazak sıklıkla birbiriyle karıştırılan iki farklı tanımdır. Triko bir kumaştır, kazak ise bir giysi türüdür. ‘Triko kazak’ diye bir giysi türü olduğu için triko ve kazak tanımları birbiriyle sıkça karışır. Hatta en konforlu kazaklar trikolardan üretildiği için, triko dendiği zaman akıllarda kazağın canlanması normaldir. Lakin triko sadece kazaktan ibaret değildir. Triko kumaştan aklınıza gelebilecek her giysinin en konforlu ve en şık hali üretilebilir. 


Triko Kumaş Nedir?


Triko sözcüğü dilimize Fransızca tricoter fiilinden gelir. Tricoter yani triko örme demektir. Triko kumaşın bir tarafı dokulu, diğer tarafı pürüzsüz ve zikzaklı olmadır. Böylece triko kumaştan yapılan giysiler hem daha sağlam hem de yumuşacık olur.


Triko kumaşı elde edebilmek için özel örgü makinelerinde pamuk ve yün ipleler birlikte örülür. Yani triko kumaş elde edebilmek için özel düz örme makinelere ihtiyaç vardır. 
İçeriğindeki pamuk ve yün nedeniyle ısı kaybı yaşatmadığı gibi geniş araklı dokuması sayesinde nefes alır ve terletmez. Yani kısaca triko kumaş yazın serin, kışın sıcak tutar diyebiliriz. 

Kazak ise bir kumaş türü değildir. Kazak, kollu veya kolsuz baştan geçirilerek giyilen bir üst giysisidir. Yün, pamuk ve sentetik fiber ve bunların birleşimlerinden oluşan örme bir giysi türüdür. Özellikle kış aylarında vücudu soğuktan korumak için kullanılan kazak, triko kumaştan da üretilir. 

Triko ve Kazak Neden Karıştırılır?

Triko ve kazağın birbirine karışmasında başlıca etken triko kumaştan yapılan kazakların daha sıcak tutmasıdır ve sık tercih edilmesidir. Halk arasında kazak dendiği zaman akla triko kazaklar gelir.

Triko kumaştan yapılan kazaklar konforlu ve uzun ömürlüdür, bu nedenle triko ve kazak tanımları birbirleri ile karıştırılır haledir.  Çünkü triko kumaştan elde edilen kazaklar, kış aylarında hem şık olmanızı sağlar hem de terletmeden sizi soğuktan korur. 

Ayrıca dört mevsim giyilebilen triko kazaklar nedeniyle triko kumaş ve kazak kavramlarının birbirlerine karıştırılması normaldir. “Yazın kazak giymek” denildiği zaman herkesin kafasında kalın kumaşlar ve uzun kollar belirse bile triko kumaştan üretilen ince dokulu, kısa kollu ve stil sahibi birçok kazak mevcuttur.

Triko Kumaşın Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Triko kumaş içirişinde yün ve pamuk bulundurur. Selanik, düz, saç örgü, haroşa ve jakarlı gibi desenlerde örülen yün ve pamuk iplikler sonucunda triko kumaş elde edilir. Triko kumaş örme stili nedeniyle kendiliğinde şıktır ve içeriğindeki pamuk ve yün sayesinde ısı konforu sağlar. Kışın sizi terletmeden sıcak tutan triko kumaştan üretilen parçalar, yazınsa dokuması nedeniyle nefes alır ve şıklığınızı tamamlar. 

•    Triko kumaş aralıklı örgüsü ile cilde hava aldırır ve cilt sağlığınızı korur. 
•    Triko kumaştan elde edilen giysileri esnek yapısı sayesinde tüm vücudunuzu sarar. 
•    Triko kumaş kolay buruşmaz, bu yüzden triko kumaştan elde edilen kıyafetlerin formu eski haline hızlıca döner ve çok fazla ütü istemez. 
•    Triko kumaş sizi yazın serin, kışın sıcak tutar. 


Triko kumaştan üretilen giysilerinizi, yıkama talimatlarına uygun şekilde kullanır ve doğru bakımı uygularsanız uzun yıllar kullanabilirsiniz. 

Triko Hangi Mevsimde Giyilir?


Triko mevsimsizdir. Triko kumaştan üretilen giysilerinizin örme sıklığı ısı tutumunu değiştirir. Triko bir atleti, crop topu, elbiseyi dört mevsim giyebilirsiniz. Aralıklı örgü yapısı ile yazın sizi serin tutmak için sarıp sarmalan triko kumaş, kışın sizleri sıcak tutmak için özenle dokunmuştur.

Kombinlerinizde şık parçalara yer vermek istediğiniz her an triko parçaları kullanabilirsiniz. Desenli örgüsü ile triko parçalar zamansız ve mekansız kombinler yapmanıza olanak sağlar. 

Triko Kazak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Triko kazak seçerken dikkat etmeniz gereken ilk unsur kumaş kalitesidir. Kaliteli triko kumaştan üretilen kazaklarınızı yıllarca kullanabilirsiniz. Kazak kış aylarıyla birleşmiş olsa bile ince örme triko kumaştan yapılan bir kazağı yaz aylarında da rahatlıkla giyebilirsiniz. Yani triko kazak seçerken dikkat etmeniz gerek ikinci nokta, kazağın ince mi yoksa kalın mi örüldüğüdür. Özellikle yaz için tasarlanan ince triko kumaştan yapılmış bir kazağı kışın, kışlık bir triko kazak kadar yüksek ısı tutma performansında kullanamazsınız. 

Triko bir kazak alırken bedeninize uygun olanı almaya özen gösterin. Çünkü, beden ölçünüzden küçük ve vücudunuzu sıkan bir kazakla şık ve konforlu olamazsınız. 


Triko Parçaları Kombinlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Triko kıyafetlerden örgü şekilleri ve desenleri ile zaten tek başına şıktırlar. Triko bir kazağınızı desenine uygun şekilde kot, kumaş ve triko pantolonla kombin yapabilirsiniz. Triko parçalar her türlü kumaş ile özgürce kullanılabilir. 

Klasik kesim bir triko kazağınızı, boyfriend pantolon ile kombin yapabilirsiniz. Ya da klasik kesim bir triko eteği basic bir tişört ile birlikte giyebilirsiniz. Triko parçalar içinde bulundukları tüm kombinlere şıklık dokunuşu yapar. Düz gri bir eşofmanınızın üzerine turuncu triko crop top giyerek kombinizi bir anda şıklıkla taçlandırabilirsiniz. Triko şıklığın özgürlükle buluşmasıdır. 

PAYLAŞ
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ

  • {{item.Name}}
    {{item.Name}}
    {{item.Amount}} Adet
    {{item.TotalPrice | number:2}} TL
    {{item.TotalOldPrice | number:2}} TL