İlk alışverişinize özel %15 indirim kodu: YENI15
500 TL ve üzeri ücretsiz kargo
Hızlı kargo & güvenli alışveriş
MENÜ
Sepet0 Favorilerim Giriş Yap | Yeni Üyelik
Arayın...ARA

BLOG

Topuklu Ayakkabıları Rahat Giymenin Püf Noktaları/silinecek

 • Eylül 13, 2022

Topuklu Ayakkabıları Rahat Giymenin Püf Noktaları

Kadınların vazgeçilmezi topuklu ayakkabılar… Ofis şıklığının tamamlayıcısı, davetlerin olmazsa olmazı ve çoğu kadın için bir yaşam tarzı olan topuklu ayakkabıları kullanmak dışarıdan göründüğü kadar kolay değildir. 

Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?

Gün boyu vücut ağırlığınızı taşıyan ayaklarınızı, bir de yerden yükseltilmiş ve eğime sahip bir tabanla taşımaya çalıştığını hayal edin. Dışarından sadece topuklu ayakkabı olarak gördüğünüz ayakkabı üzerinde yürümek aslında sadece kadınların yapabildiği bir sanattır diyebiliriz. 

Topuklu ayakkabı ile yürümek çoğu kadın için fazlasıyla zorlayıcı bir iştir. Eğer en başında topuklu ayakkabıyı doğru seçerseniz bu süreç biraz daha kolaylaşabilir. Ama yine de gün içerisinde uzun saatler dar ve dik pozisyonda kalan ayaklarınız bir sonraki gün ayakkabının içerisine girmek istemeyebilir. Ayrıca her zaman sizin için doğru olan ayakkabı, kombininiz için şık olan topuklu olmayabilir. Bu durumlarda topuklu ayakkabınızı rahatça giymenin birkaç püf noktası vardır. 

Topuklu ayakkabıyı rahat giymek için;

 1. Ayakkabının içerisine talk pudrası dökün,
 2. Ayaklarınızı nemlendirici sürün,
 3. Ayakkabı tabanlığı kullanın,
 4. Bunyon koruyucu parmaklık kullanın,
 5. Topuk arkalarına yara bandı takın. 


Ayakkabılarınızın İçini Pudralayın

Topuklu ayakkabıların ayaklarınızı sıkmaması ve rahatça giyip çıkartmak için içerisine talk pudrası dökebilirsiniz. Ayağınızı sıkan topuklu ayakkabınızı giymeden bir gece önce soğutabilirsiniz. Soğuyan topuklu ayakkabı yarım numara kadar genişler. Talk pudrası da ayakkabının ayağınıza yapışmasını engelleyerek tahrişin ve sıkmanın önüne geçer. 

Ayakkabınızın içerisine talk pudrasını dökünün ve pudranın ayakkabının her noktasına değmesini sağlayın. Ayakkabıyı ters çevirerek fazla gelen pudrayı dökebilirsiniz. 

Ayaklarınızı Nemlendirin

Ayaklarınıza nemlendirici sürmek hem gün boyu ayaklarınızın tahriş olmasını engeller hem de topuklu ayakkabınızı daha rahat giymenizi sağlar. Topuklu ayaklı giymeden önce ayaklarınıza nemlendirici ile masaj yapmanızı öneririz. Nemlendirici, ayaklarınızın yumuşamasına sebep olur ve topuklu ayakkabıyı daha rahat giyebilirsiniz. Ayrıca ayaklarınıza sürdüğünüz nemlendirici, topuklu ayakkabının ayaklarınızı tahriş etmesine de engel olur. 

Ayakkabı Tabanlığı Kullanın

Ayak sağlığınızı koruyabilmek için topuklu ayakkabınızın içerisine jel tabanlık yerleştirebilirsiniz. Nasır, topuk dikeni gibi şikayetleriniz varsa topuklu ayakkabınızı jel ya da ortopedik tabanlık ekleyerek kullanabilirsiniz. Topuklunuzun içerisine ekleyeceğiniz ek tabanlık ile gün boyu konforlu bir kullanım sağlayabilirsiniz.  

Koruyucu Parmaklık Kullanın

Topuklu ayakkabı kullanacağınız zamanlarda bunyon koruyucu parmaklık takarak parmaklarınızı koruyabilirsiniz. Sürekli topuklu ayakkabı giyenlerin ayak parmak kemiklerinde bazı deformasyonlar gerçekleşir. Topuklu ayakkabının sıkması ve baskısından oluşan bu deformasyonu engellemek için korucu parmaklıklar idealdir. Bunyon korucu parmaklıkları her kullanım sonrası yıkamanızı tavsiye ederiz. 

Topuk Arkalarına Yara Bandı Takın

Genellikle topuktan vuran tüm ayakkabılara uygulanan yara bandı taktiği, topuklu ayakkabı için geçerlidir. Topuklu giyerken ayakkabının ayağınızı rahatsız ettiği noktalara yara bandı yapıştırarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Genellikle uzun saatler topuklu ayakkabı kullanımı sonucunda topuklarda acı ve kızarmalar oluşur. Bu yüzden topuk arkalarına yara bandı yapıştırarak ayakkabının canınızı yakmasını engelleyebilirsiniz. Çantanızda yedek yara bandı bulundurmanızda fayda vardır. Aralıklarla yara bandını değiştirerek ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz. 

Topuk Boyu Seçerken Dikkat Edin

Rahat topuklu ayakkabı giymenin püf noktalarını dışında, ayağınıza uyan ve vücut tipinizi uyan ayakkabıyı seçmeniz önemlidir. Eğer sizin için doğru topuklu ayakkabıyı seçerseniz gün boyu konforlu ve şık hissedebilirsiniz. 

Gün boyu rahat edeceğiniz ideal topuk boyu 6 ila 10 cm aralığıdır. İnce ve 10 cm üzeri topuklular ayaklarını daha çok yoracaktır. Bu yüzden uzun süreli ve günlük kullanım için seçeceğiniz topuklu ayakkabı, 10 cm altında ve biraz kalın topuklu olmalıdır. 

Topuklu Ayakkabı Giydiğinizde Dik Durun

Topuklu ayakkabı ile rahat olmanın bir diğer püf noktası ise dik durmanızdır. Topuklu ayakkabı giydiğiniz zaman dik durun ve hafifçe gövdenizi arkaya doğru yaslayarak yürümelisiniz. Eğer topuklu ayakkabı ile kambur yürümeye devam ederseniz bu sizin için konforlu bir ayakkabı ve yürüme olmayacaktır. Zarif şıklığınızı korumak ve konforlu bir topuklu ayakkabı deneyimi için dik durmayı ihmal etmeyin. 

Topuklu Ayakkabının Kaymaması için Ne Yapılır?

Topuklu ayakkabılar ile bazen kaygan zeminler tehlikeli bir hal alabilir. Bunun önüne geçmek içinse yapmanız gereken çok basittir. Topuklu ayakkabınızı tabanını zımparalayarak ayakkabınızın kaymasını engelleyebilirsiniz. 

PAYLAŞ
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ

 • {{item.Name}}
  {{item.Name}}
  {{item.Amount}} Adet
  {{item.TotalPrice | number:2}} TL
  {{item.TotalOldPrice | number:2}} TL