İlk alışverişinize özel %15 indirim kodu: YENI15
500 TL ve üzeri ücretsiz kargo
Hızlı kargo & güvenli alışveriş
MENÜ
Sepet0 Favorilerim Giriş Yap | Yeni Üyelik
Arayın...ARA

BLOG

Ten Rengine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılır?

  • Haziran 14, 2022

Şıklık sadece güzel giyinmek değildir, doğru giymekte gerekir. Şık bir kombinin anahtarı seçeceğiniz renklerin size uyması. Yani kullandığınız her kıyafet önce cilt tonunuza uyacak sonra şıklığınıza şıklık katacak. 

Bazen “kahverengi bana yakışmıyor” ya da “mavi üzerimde bir garip durdu” cümlelerini söyler ya da duyarız. İşte bunun sebebi cilt tonunuzla giydiğiniz o kıyafetin renginin uymamasıdır. Şık giyinebilmek için önce cilt tonunuza uyan renkleri bulmalısınız. Cildinize uyan renkleri belirledikten sonra kombinlerinizi oluşturmak daha kolay olacak. 

Cilt Tonunuzu Nasıl Belirlersiniz?

Ten renginize uygun giyinmek sanıldığı gibi aynaya baktığınız zaman gördüğünüz renge göre uyanı giymek değildir. Çünkü bu sizin cilt yüzey tonunuzdur ve sağlıklı bir veri değildir. Çeşitli değişkenler ile cilt yüzey tonunuz değişir. Ten rengine uygun giyinmek için baz almanız gereken gerçek ton, cilt alt tonudur.

Çevresel değişkenlerle değişen çok fazla cilt yüzey tonu olmasına rağmen cilt alt tonu üç tanedir. Bunlar: sıcak, soğuk ve nötr cilt alt tonu olarak ayrılır. Sıcak ten rengi sarı ve sarının alt tonlarından oluşur. Soğuk ten rengi pembe ve pembenin alt tonlarından, nötr cilt tonu ise hem sıcak hem de sıcak alt tonlarının karışımdan oluşur. 

Cilt yüzey tonu değişkenken, cilt alt tonunuz değişmez. Peki, cilt alt tonunuzu nasıl bulabilirsiniz? Bunun için birkaç küçük yöntem vardır. İlk yöntem damarlarınızı incelemektir. İkinci yöntem ise beyaz kağıt testidir. 

•    Damarlarınızı incelemek

Cilt alt tonunuzu bulmak için en kolay ve hızlı yöntem damarlarınızı incelemektir. Burada en net veriyi bilek içi, şakaklar ve dirseklerinizdeki damarlardan alabilirsiniz. Buralardaki deri ince olduğu için damarlarınız daha görünür olur. Damarlarınıza baktığınız zaman mavi veya yeşil görünürler. Damarlarınıza baktığınız zaman eğer mavi görüyorsanız soğuk bir cilt tonuna sahipsiniz demektir. Damarlarınız yeşil gözüküyorsa cilt alt tonunuz sıcaktır. Damarlarınızın mavi mi yoksa yeşil mi olduğu anlaşılmıyorsa ya da her ikisini birden görebiliyorsanız o zaman yüksek ihtimalle nötr bir cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. 

•    Beyaz kağıt testi 

Cilt alt tonunuzu öğrenmek için bir başka yöntem ise beyaz kağıt testidir. Soğuk suyla yüzünüzü yıkadıktan sonra ayna karşısında yüzünüze beyaz bir kağıdı yakın tutun. Kağıdı yüzünüze yaklaştırdıkça yüzünüz sarı ve ya kırmızı görünürse cilt alt tonunuz sıcaktır. Eğer yüzünüz kağıtta pembe gözükürse cilt alt tonunuz soğuk demektir. Kağıt testini uygulayıp yine de cilt alt tonunuzu belirleyemediyseniz o zaman cilt alt tonunuz nötrdür. 

Soğuk Cilt Alt Tonuna Yakışan Kıyafetler

Cilt tonunuzu belirlediniz ve soğuk cilt alt tonu çıktıysa şimdi sıra size yakışacak renkleri öğrenmeye geldi. Cilt altı tonu soğuk olan kişiler genelde ten rengi açık kişilerdir bu yüzden açık tende kendini gösterecek renkler tercih edilmelidir. 

Cilt alt tonu soğuk olanları en çok yakışacak renkler, buz mavisi, parlak mavi tonları, mor ve koyu mor, zümrüt, pembe, lavantadır. 

Daha sıcak tonlarda giyinmek istediğiniz zamanlarda kırmızı, açık sarı ve yakut renklerini kullanabilirsiniz. 

İddiasız bir gün için açık beyaz, lacivert ve gri sizin için idealdir. 

Sıcak Cilt Alt Tonuna Uygun Renkler

Cilt alt tonu sıcak olanlar kişiler için doğanın renkleri ve toprak tonları idealdir. Sıcak cilt alt tonuna sahipseniz kullanabileceğiniz en iyi renkler hardal, kırmızı, mercan, kahverengi, yeşil ve altındır. Yani aynı cilt alt tonunuz gibi biraz daha sıcak renkleri kullanmanız gerekmektedir. 

Eğer soğuk tonlarda giyinmek isterseniz, ekru, mora yakın kırmızı ve mat yeşil renklerini seçebilirsiniz. 

Nötr Alt Tona Uygun Kıyafetler

Eğer nötr bir cil alt tonuna sahipseniz şanslısınız. Çünkü size yakışan skalası oldukça geniş. Hem sıcak hem de sıcak cilt alt tonlarının kullandığı renkleri kullanabilir hem de onların kullanamadığı tüm renklerle muhteşem uyum gösterebilirsiniz. 


Esmer Tenliler Hangi Renkleri Tercih Etmeli?

Esmer ten rengine sahip kişiler genellikle cildiyle konstrat oluşturacak renkleri kullanmalıdır. Pembe, pudra, bej,  bebek mavisi, yeşil, kemik ve neon tonlar cildinizle uyum sağlar. 


Buğday Tenlilere Yakışan Renkler Neler?

Eğer ten renginiz buğdaysa size en çok mavi ve mavinin tonları yakışacaktır. Bununla beraber lila, pembe ve kırmızının koyu tonlarını da tercih ederek şıklığınızı konuşturabilirsiniz.
 

Enerjinizi Yükseltecek Yeni Sezon Koleksiyonunu İncele!👈

PAYLAŞ
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ

  • {{item.Name}}
    {{item.Name}}
    {{item.Amount}} Adet
    {{item.TotalPrice | number:2}} TL
    {{item.TotalOldPrice | number:2}} TL