İlk alışverişinize özel %15 indirim kodu: YENI15
500 TL ve üzeri ücretsiz kargo
Hızlı kargo & güvenli alışveriş
MENÜ
Sepet0 Favorilerim Giriş Yap | Yeni Üyelik
Arayın...ARA

BLOG

Sürdürülebilir Moda İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Ekim 13, 2022

Sürdürülebilir Moda İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İçinde bulunduğunuz çağda, üzerinde yaşadığımız gezegenin tüm kaynaklarını her gün biraz daha azaltmaya başladık. Her saniye geri dönüşü olmayan hasarlar verdiğimiz dünyamızın alarm sesini artık hepimiz duyar olduk.

Moda dünyasında bu çağrıya kayıtsız kalmadı. Nerdeyse her gün işleyen üretim bantlarında onlarca kumaş ve tekstil atığı oluşmasının önüne geçmek için düğmeye bastı ve sürdürülebilir moda için harekete geçildi.

Sürdürülebilir bir gezegen için sürdürülebilir moda akımına ayak uydurmak ve sürdürülebilir moda hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sürdürülebilir Moda Nedir?

Sürdürülebilir moda; en kısa tanımı ile çevreci, geri dönüştürülebilir ve yüksek kaliteli ürünler ile üretim bantlarında minimum atık hedefidir.

Hızlı moda ve sonucunda doğan kulan-at ürünlerin yerine uzun süre kullanılan modası hızla geçmeyen kaliteli üretim sürdürülebilir modanın temelini oluşturur. Yapılan araştırmalar sonucunda karbon emisyonunun yüzde 5’in tekstil endüstrisinden çıktığını ve global su kirliliğinin yüzde 20’sine ise yine tekstil endüstricisinin sebep olduğu ortaya çıkmıştır.

Tekstil endüstrisinin gezene bu kadar ciddi hasar vermesinin en büyük sebebi ise hız. Modanım hızla değişmesi ve tüketicinin aynı hızda alışverişe yönelmesidir. Sürdürülebilir moda için hızın biraz yavaşlaması, üretilen ürünlerin kullan-at değil, uzun yıllar kullanılabilir olması önem kazanır. Bu yüzden kaliteli iplikler, kaliteli kumaşlar ve kaliteli bir dikim sürdürebilir modanın temel taşını oluşturur. Aynı zamanda vegan kumaş, geri dönüştürülmüş kumaşlarla sürdürülebilir moda için destekleyici adımlardır.

Modada Sürdürülebilirlik Nasıl Sağlanır?

Sürdürülebilir moda tüketicinin hızlı tüketme bilincinin değişmesi ve üretici markaların kullan-at modadan sıyrılması gerekmektedir. Birincil görev tüketicide olduğu için tekstil ürünü alışverişlerinde seçici ve ihtiyaca dayalı tüketim yapması gerekmektedir. Üreticiler ve moda dünyası tüketici hareketlerine göre yeniden yapılanmaya başlayacaktır.

Kullan At Moda Anlayışı Nedir?

Moda dünyasında kullanım ömrü sınırlı, modası geçen ve hızlı tüketilen tekstil ürünlerine kullan-at modası nedir. Giyim dünyasında moda trendlerini tahmin ettiğinizden de hızlı değişir. Bir saatte tasarlanan yeni bir bluz, aynı gün üretim bandına girer ve o hafta raflardaki yerini alır. Bir ay sonra bu bluzun modası geçer ve yerine başka bir bluz üretilir. İşte bu hızlı tüketime ayak uydurarak üretim yapan tekstil endüstrisi bu sırada kaliteli kumaşlar yerine maliyeti düşün ipliklere yönelir. Sonucunda daha az ham madde maliyeti doğarken, daha yüksek üretim maliyetleri ve çevreye zararlı atık çıkar.

Sürdürülebilir Bir Gardırop için Neler Yapılabilir?

Sürdürülebilir moda için ilk adım tüketiciden atılır. Sürdürülebilir bir gardırop ile üreticinin yavaşlaması ve sürdürülebilir üretime geçmesi sağlanabilir.

Sürdürülebilir kelimesi etiklerde bir tane fazladan sıfır olarak görülse de aslında uzun vadede tüketiciye katkı sağlar. Yani sürdürülebilir bir gardıroba sahip olmak sandığınız kadar zor ve pahalı değildir.

Sürdürülebilir bir gardırop için öncelikle az ve öz giysi almaya dikkat edin. Yani kaliteli kumaşlardan üretilen uzun yıllar kullanabileceğiniz giysilere para verin. Giyimde işin ucuzuna kaçmak başta karlı gözükse de iki ay sonra aynı masrafı yeniden yaparak kendinize iki katı maliyet çıkarmanıza sebep olur. Bu yüzden kaliteli olanı seçin, uzun süre giyin.

Kumaşları tanıyın, giyim tarzına uygun ve tüm kombinlerinizde kullanabileceğiniz parçaları seçin. Özel gün kıyafetlerinizi satın almak yerine kiralamayı tercih edebilirsiniz. İkinci el ya da vintage kıyafetler alabilirsiniz. Sürdürülebilir ürünler üreten markaları seçebilirsiniz.

Kaliteli Ürünler Alarak Daha Az Alışveriş Yapın

Sürdürülebilir bir gardırop için kaliteli ürünler alarak işe başlayabilirsiniz. Kaliteli ürünler üzün süreli kullanıma uygundur ve daha az alışveriş yapmanıza olanak sağlar. Uzun yıllar kullanabileceğiniz kaliteli kıyafetler ile hızlı moda zincirini kırabilirsiniz.

Kaliteli kumaşlardan üretilen giysilerinize doğru bakım ve temizlik uygulayarak uzun yıllar giyebilirsiniz. Hatta giysinizde deformasyon yoksa ikinci el olarak satabilir ve sürdürülebilir modaya yardımda bulunabilirsiniz.

Sürdürülebilir Markaları Tercih Edin

Sürdürülebilir markaları seçmeye özen gösterin. Çevreyi korumaya gardırobunuzdan başlayacaksanız sürdürülebilir markalar sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Bu tip markalar geri dönüştürülmüş kumaşlardan veya çevreye zarar vermeyen malzemelerle üretilen ürünlerden oluşur. Böylece aldığınız ürün çevreye minimum zarar verirken gardırobunuzun sürdürülebilirliğine katkı sağlar.

Satın Aldığınız Ürünler Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Aldığınız ürünlerin kumaşı, üretim şekli, bakım ve temizliği konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Doğal malzemelerden üretilen kumaşları uzun yıllar kullanabilir ve üretimi esnasında doğaya zarar vermediğinden emin olarak giyebilirsiniz.

Özellikle sürdürülebilir tekstil ürünleri üreten markalar bu konuda daha hassastır. Ürün hakkındaki tüm detaylar etiket bilgisinde yer alır.

Giysilerinizin Bakımına Öze Gösterin

Kıyafetlerinizi uzun yıllar kullanabilmek için doğru şekilde bakmanız ve korumanız gerekmektedir. Doğru şekilde bakımı ve temizliği yapılan giysilerinizi yıllarca kullanabilirsiniz.

Her şeyden önce temiz ve deformasyona sahip olmayan giysilerinizi yıllarca kullanabilirsiniz. Bunun için kıyafetlerinizi lekelemeye, leke oluştuğu anda müdahale etmeye ve yırtık ya da sökük kısımları hızlıca dikmeye özen gösterin

PAYLAŞ
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ

  • {{item.Name}}
    {{item.Name}}
    {{item.Amount}} Adet
    {{item.TotalPrice | number:2}} TL
    {{item.TotalOldPrice | number:2}} TL