İlk alışverişinize özel %15 indirim kodu: YENI15
500 TL ve üzeri ücretsiz kargo
Hızlı kargo & güvenli alışveriş
MENÜ
Sepet0 Favorilerim Giriş Yap | Yeni Üyelik
Arayın...ARA

BLOG

Siyah Kıyafetlerin Solmaması için Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Eylül 13, 2022

Siyah Kıyafetlerin Solmaması için Nelere Dikkat Edilmeli?

Herkesin gönlünü fetheden siyah, her gardıropta kendine yer buluyor. Modası geçmeyen ve her duruma uygun kullanım özgürlüğü sunan siyah kıyafetlerin bakımı özen istiyor. Doğru şekilde yıkanmaz ve iyi bir bakım uygulanmazsa siyah kıyafetlerin rengi hızla solar. Peki, siyah kıyafetlerin renginin solmaması için neler yapmalıyız? 

Siyah Kıyafetlerin Solmaması için Ne Yapılmalı?

Siyah gömlek, tişört, elbise ve pantolonların renginin solamaması ve tüylenmemesi için yıkama talimatlarına uymak önemlidir. Yıkama talimarlarına uygun olarak yıkanan siyah kıyafetlerde renk solma durumu pek yaşanmamaktır. 

Yıkama talimatlarına uygun olarak yıkanmasına rağmen hala siyah kıyafetlerinizde renk solması şikâyeti yaşıyorsanız, sorun deterjanınızdan kaynaklanıyor olabilir. Siyah özen isteyen bir renktir ve yıkanırken de rengine ve kumaşına özenli davranacak deterjanlar seçilmelidir. Piyasada siyah kıyafetler için özel üretilmiş deterjanlar bulunur, onları denemenizi öneririz. 

Siyah kıyafetlerinizin renginin solmaması için sadece yıkmama talimatlarına dikkat etmeniz yetmez. Aynı zamanda kurutma şeklinizde siyah renkli kıyafetlerinizin için önemlidir. Yüksek ısı siyah rengin solmasına neden olur. Bu yüzden siyah renkli kıyafetlerinizi kurutma makinasında kurutmamanız önerilir. Özellikle yaz aylarında direkt olarak güneş ışığına maruz kalan siyah kıyafetlerinizde renk solmaları yaşanabilir. Bu yüzden siyah renkli kıyafetlerinizi ev ortamında kurutmanız renklerini korumak için daha iyi bir yol olacaktır. 

Siyah pantolon, kaban, etek ve elbiselerinizde oluşabilecek tüylenmeler ve renk solması şıklığınızın bozulmasına sebep olur. Bu yüzden siyah kıyafetlerinizde sürtünmeden dolayı oluşabilecek renk solmalarından kaçınmaya çalışmalısınız. Sürekli aynı siyah pantolonu giymeniz bir süre sonra sürekli oturup kalmanız nedeniyle pantolonda deformasyona ve renk solmasına neden olur. Bu yüzden siyah kıyafetlerinizi dönüşümlü olarak kullanmalısınız.

Siyah Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Siyahın asaletini korumak için siyah kıyafetlerinize daha özenli bir bakım göstermeniz gerekir. Rengi solmuş siyah kıyafetlerle şıklığınızı koruyamazsınız. Bu yüzden siyah elbise, etek, gömlek, tişört ve pantolonlarınızı yıkarken dikkatli olmasınız. Öncelikle siyah kıyafetlerinizi kumaşlarına ve siyahın tonlarına göre birbirinde ayırmanız gerekir. Siyah kıyafetlerinizi asla renkli kıyafet ve beyaz kıyafetlerinizle birlikte yıkamayın.  

Pamuklu koyu siyah pantolonunuzu, triko açık siyah kazağınızla birlikte yıkamayın. Kumaş özelliklerine ve renk tonlarına göre ayırdığınız siyah kıyafetlerinizi kısa programda yıkatmaya özen gösterin. Rengi solmuş siyahlarla, yeni siyah kıyafetlerinizi birlikte yıkamayın. 

Siyah kıyafetlerinizi yıkarken ters çevirerek yıkamayı tercih edin. Kullandığınız deterjanı özellikle siyahlar için uygun seçin. Siyah kıyafetleri soğuk suda yıkayın. Çamaşır makinasında yıkayacağınız siyah kıyafetleri 30 derecenin üzerinde suya maruz bırakmayın. Siyah soğuk sever, unutmayın! 

Siyah çamaşırlarınızı elde yıkamayacaksınız, çamaşır makinasının kısa programlarını tercih edin. Uzun süren yıkamalar kumaşın renginin solmasına sebep olabilir. Kısa programda toz deterjanların etkisi düşebilir, bu yüzden siyah çamaşırlarınız için siyahlara özel sıvı deterjan tercih edebilirisiniz. 

Siyahların Solmaması için Çok Sık Yıkamayın

Siyah kıyafetlerinizi sık sık yıkamaktan kaçının. Çünkü sık yıkanan siyah kıyafetlerin renkleri daha hızlı solar. Bu yüzden siyah pantolonunuzu giydikten sonra havalandırabilir ve lekesi yoksa birkaç gün daha giyebilirsiniz. Eğer siyah pantolonunuzda bir leke olduysa, hemen makinaya atmak yerine lekeli bölgeyi nemli bezle temizlemeyi deneyin. Siyahın rengini bozmayacak leke çıkarıcı ile de lekeyi çıkartabilirsiniz. 

Siyah elbiseler ve siyah tişörtlerinizi giydikten hemen sonra yıkamaktan kaçının. Her giyim sonrası yıkanan siyah kıyafetlerin renklerinin daha hızlı solduğunu unutmayın. 

Yeni Siyah Kıyafetleri Eskilerle Birlikte Yıkamayın

Siyah, gardırobumuzda vazgeçemediğimiz bir renktir. Bu yüzden her giyim alışverişimizde muhakkak bir tane daha siyah bir parça alıyoruz. Bazen de siyah kıyafetlerimiz hızlıca solduğu için sürekli yenilememek zorunda kalıyoruz. 

Doğru yıkama yapılmadığı için rengi solan siyah kıyafetleri, yeni siyah kıyafetlerinizle birlikte yıkamamalısınız.

Siyah Giysilerinizi Ters Çevirerek Yıkayın

Çamaşır makinasında yıkayacağınız kıyafetlerinizi ters çevirerek yıkamaya özen gösterin. Çamaşır makinasından yıkanan kıyafetlerin dış yüzeyleri deterjana daha fazla maruz kalır. Bir süre sonra yüksek ısıya ve sık yıkamaya maruz kalan çamaşırlar, deterjan deformasyonuna uğrayarak renklerinde solmalar oluşur. Bu yüzden yıkama yaparken kıyafetleri ters çevirmeniz önerilir. Özellikle siyah kıyafetlerinizi yıkarken, ters çevirmeyi ihmal etmeyin. Ters çevrilerek yıkanan siyah kıyafetlerinizde deterjan deformasyonu sorunu yaşanmaz. 

Siyahların Solmaması için Ters Çevirerek Yıkayın

Siyah kıyafetlerinizin renklerinin solmaması için ters çevirerek makine atmayı unutmayın. Deterjanla temas eden dış yüzey bir süre sonra kumaşın renginin solmasına sebep olur. Bu yüzden siyah kıyafetlerinizin renklerinin solmaması için çamaşır makinasında ters çevirerek yıkayınız. 
 

Siyah Kıyafetler Kaç Derecede Yıkanır?

 

Siyah asil olduğu kadar da soğuk sever bir renktir. Siyah kıyafetlerinizi 30 derecenin üzerinde ya da sıcak suda yıkamamalısınız. Sıcak, siyah renginin solmasına sebep olur. Bu yüzden siyah kıyafetlerinizi soğuk suda veya 30 derecede yıkamalısınız. Siyah kıyafetlerinizi kısa programda yıkamayı tercih edin, kısa programda soğuk su ile yıkanan siyah kıyafetlerde renk solması yaşanmaz.

Siyah Beyaz Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Siyah beyaz iki renkli kıyafetleri yıkamak sanıldığı kadar kolay değildir. Hem beyaz hem de siyah birbirinden faklı yıkama talimatlarına sahiptir. Bu yüzden bu ikilinin birlikte olduğu kıyafetlerinizde siyah kıyafetlerinizin yıkama talimatlarına göre hareket etmelisiniz. 

Siyah beyaz kıyafetinizi, siyah beyaz iki renkli ya da açık renk siyahlarla birlikte yıkayın. Siyah beyaz iki renkli kıyafetinizi makinaya ters çevirerek koyun. Eğer varsa renk koruyucu mendili de makinanızın içerisine atabilirsiniz ya da renk koruyucu özel sıvıları çamaşır makinasının deterjan gözüne ekleyebilirsiniz. Soğuk suda, 800 devirde ve kısa programda siyahlara özel sıvı deterjan ile birlikte yıkama yapabilirsiniz. 

PAYLAŞ
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ

  • {{item.Name}}
    {{item.Name}}
    {{item.Amount}} Adet
    {{item.TotalPrice | number:2}} TL
    {{item.TotalOldPrice | number:2}} TL