İlk alışverişinize özel %15 indirim kodu: YENI15
500 TL ve üzeri ücretsiz kargo
Hızlı kargo & güvenli alışveriş
MENÜ
Sepet0 Favorilerim Giriş Yap | Yeni Üyelik
Arayın...ARA

BLOG

Retro Giyim Tarzı Nedir?

  • Haziran 20, 2022

Son yıllarda dekorasyon ve giyimde Retro stil yeniden moda oldu. Geçmişin izlerini taşıyan mekanlar ve kıyafetler insanlara kendilerini daha güvende ve özel hissettirmeye başladı. Bu his giyimde de karşılığını Retro giyim stili olarak buldu. Retro giyim tarzında geçmişten gelen tasarımlar ve renkler yer alır. 

Retro modeller geçmişte moda olmuş parçaların günümüze uygun olarak uyarlanmasıdır. 

Retro Ne Demek?

Latince kökenli Fransızca bir kelime olan Retro; geri, geriye dönüş anlamına gelmektedir. Moda dünyasında ise Retro, modası geçmiş bir şeyin yeniden moda olması anlamına da gelmektedir. Ayrıca Retro geçmişe dönüş olarak da moda dünyasında kendine yer bulur. 
Retro giyim ise geçmişte kullanılan parçaların günümüzde tekrar kullanılmasıdır. 

Retro Giyim Tarzı Nedir?

Geçmişte moda olan parçaların günümüze uyarlanarak kullanılması durumuna Retro giyim denir. Retro giyim tarzında geçmişte moda olan kıyafetler ve renkler kullanılır. Geçmiş, insanlar için güvenli bir liman hissi yaratır. Bu güven hissi ile geçmiş yıllarda moda olan kıyafetler günümüze göre yeniden tasarlanır ve üretilir.

Uzun yıllar önce moda olan A kesim etek ve elbiseler Retro giyim tarzıyla günümüzde yeniden hayat bulmuştur. İspanyol paça pantolonlar, balon etekler, küçük şapkalar, eldivenler ve crop toplar geçmişten günümüze gelen Retro parçalardır. 

Retro giyim tarzı sadece kıyafetlerle değil, Retro renkler ile de sağlanır. Mor, fuşya, hardal, mint, safran, denim mavi ve petrol yeşili Retro giyim tarzında öne çıkan renklerdir. Ayrıca tül ve dantel detaylar, pileler, ekoseler, fitilli dokular hep Retro giyimin bir parçasıdır. Tüm bu geçmişten gelen renkler, kesimler ve detaylar günümüzle uyum içerisinde yeniden tasarlanarak Retro giyim tarzını oluşturur. 

Retro giyim tarzınızı sadece kıyafetler oluşturamazsınız. Her tarzda olduğu gibi Retro giyim tarzında da bütünlük esastır. Oluşturacağınız Retro stil kombinlerinizde ayakkabı ve aksesuarlarınızı da Retro modellerde seçmeniz gerekir. Günümüzde Retro stil parçalar arasında güneş gözlükleri en sık kullanılan aksesuardır. Bununla beraber örme hasır şapka, çanta ve sandaletler Retro stilinizle bütünlük sağlayacak parçalar arasında yer alır. 


Retro Giyim Tarzı ile Vintage Giyim Tarzının Farkı Nedir? 

Sıklıkla karıştırılan Retro giyim ve vintage giyim birbirlerine yakın gözükse de birbirlerinden çok farklıdır. Vintage ürünler geçmişte kullanılmış ve hala kullanılır durumda olan kıyafetlerdir. Yani Vintage ürünler yeniden tasarlanarak üretilmez. Zaten üretilmiş ya da geçmişte oldukları halleriyle tasarımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan üretilirler. Fakat Retro ürünler geçmişten ilham alan ve günümüz koşullarına uygun olarak üretilendir. Retro birebir orijinal tasarım halinde ürün değildir, uyarlanmasıdır. Vintage ise ürünün birebir orijinal halidir. 

Kısaca Retro giyim için geçmişte moda olan parçalar günümüze göre uyarlanarak üretilir. Vintage giyimde ise ürün geçmişteki haline sadık kalarak üretilir. 

Retro Kombinler ile Şıklığınıza Şıklık Katın!

Retro kombinler için geçmişten günümüze uyarlanmış parçaları gardırobunuzda bulundurun. Bunlar İspanyol paça pantolonlar, balon etekler, karpuz kollu gömlekler ve kısa elbiseler olabilir. Hatta Retro renklerin hakim olduğu birkaç aksesuar da edinin. Taba sandalet, hardal çanta, taba şapka, mint yeşili güneş gözlüğü gibi. 

Retro kombinlerinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken şeyler parçaların bütünlüğüdür. Mesela Retro yeşil İspanyol paça pantolon, karpuz kol kemik gömlek ve taba bir sandalet ile göz kamaştıran bir kombin elde edebilirsiniz. Baştan aşağı Retro giyinmek yerine birkaç parça ile Retro olmak isteyebilirsiniz. Böyle zamanlarda çiçekli bol kesim bir elbise, hasır şapka, örgü çanta ve hasır bir sandaletle Retro stilinizi konuşturabilirsiniz
 

Enerjinizi Yükseltecek Yeni Sezon Koleksiyonunu İncele!👈

PAYLAŞ
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ

  • {{item.Name}}
    {{item.Name}}
    {{item.Amount}} Adet
    {{item.TotalPrice | number:2}} TL
    {{item.TotalOldPrice | number:2}} TL