İlk alışverişinize özel %15 indirim kodu: YENI15
500 TL ve üzeri ücretsiz kargo
Hızlı kargo & güvenli alışveriş
MENÜ
Sepet0 Favorilerim Giriş Yap | Yeni Üyelik
Arayın...ARA

BLOG

Kışlık Kıyafetleri Saklamanın Püf Noktaları Nelerdir

  • Temmuz 21, 2022

Havaların ısınmasıyla kışlık kıyafetlerin yerini havadar ve ince kumaşlı yazlık kıyafetler almaya başladı. Gardıroplardaki kalabalıktan kurtulmak için mevsim geçişlerinde bir ritüel haline gelen yazlık kışlık kıyafetlerin yer değiştirmesi sezonu açıldı. 

Kışlıklar Nasıl Kaldırılır?

Kışlık kıyafetlerinizi hurçlar ve saklama kutularına yerleştirerek bir sonraki kış tekrar kullanmak üzere kaldırabilirsiniz. Evinizdeki depolama alanları sınırlı ise hurç içerisindeki kıyafetlerinizi vakumlu poşetlere koyarak vakumlayabilirsiniz. Böylece yerden tasarruf sağlarsınız. 

Kışlık kıyafetlerinizi kaldırırken dikkat etmeniz gerek ilk kural, temiz olmasıdır. Kaldıracağınız kışlık kıyafetlerinizi önce yıkamanız ve kurutmanız gerekir. Kıyafetinizi kirli kaldırırsanız tekrar giyilmeyi bekleyeceği süreye kadar kumaşı zarar görebilir.

Kışlık kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı kaldırırken temiz olmasına dikkat ettiniz. Bir sonraki adımda ise kıyafetlerinizin ya da ayakkabılarınızın yapılması gereken tadilatlarını tamamlamanız geliyor.  Sökülmüş bir düğüme, kopmuş bir kayış ile bir sonraki kış karşılaşmak istemezsiniz. Kışlıklarınızı kaldırırken tadilat ve tamirlerini yaptıktan sonra kaldırmalısınız. Böylece kışın kıyafetlerinizi tekrar açtığınızda küçük hasarlar o an canınızı sıkamayacaktır. 

Kışlıkları kaldırmaya başladığınız zaman kullanamadığınız fazla olan parçalardan kurtulmayı deneyin. Böylece hem depolama alanınızda hem de gardırobunuzda bir rahatlama oluşabilir. 

Kıyafetlerinizi renk, kumaş ve özelliklerine göre ayırarak kaldırmayı tercih edin. Kazaklar ve kışlık yün bodylerinizi birbirinden yarı hurçlarda saklayabilirsiniz. Hurçları kıyafetlere ya da kumaş türlerine göre kategorize edebilirsiniz.  Tüm kazaklarınızı aynı hurca koyup, kazak hurcunu vakumlayarak yerden tasarruf sağlayabilirsiniz. Kazak, tişört, pantolon gibi kırışmayacak parçaları katlayarak kaldırmanızı öneririz. Kırışabilecek ya da hassas kumaşları askı ile kaldırmanız kışın tekrar rahatça kullanmanıza olanak sağlar. 

Kışlık ayakkabılarınızı ayakkabı saklama kutularına temiz ve tadilatları yapılmış şekilde koymanızda fayda vardır. Çizme ve botlarınızın formunu bozmayacak şekilde kutulamanızı öneririz. 

Kışlık Kıyafetler Nasıl Korunur?

Uzun süre kapalı olacak kıyafetlerinizi koruyabilmek için hurçların içerisine lavanta keseleri, limon kabuğu ya da sedir topları koymalısınız. Bunlar naftalinin görevi görür ve kıyafetlerinizi güvelere karşı korur. Naftalin içeriğindeki kimyasallar nedeniyle sağlığınıza tehdit oluşturduğu için kullanılması önerilmemektedir. 

Ayrıca kışlıklarınızı kaldıracağınız depolama alanınız nemli ve rutubetli olmamasına özen gösterin. Rutubetli yerler kumaşlara zarar verebilir. 

Kışlık Kıyafetleri Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Kışlık kıyafetlerinizi hurçlara ya da kıyafet saklama kutularına bölüştürerek saklayabilirsiniz. Kışlık ayakkabılarınızı ise ayakkabı saklama kutularında saklamanızı öneririz. 

Kışlık kıyafetlerinizi dikiş hizasına dikkat ederek katlayın ve boyutlarına uygun hurç ya da kutunun içerisine yerleştirin. 

Fazla Kıyafetlerinizden Kurtulun

Kışlık kıyafetlerinizi kaldırırken eleme yapmayı ihmal etmeyin. Bir sonraki kış giymeyeceğiniz, deforme olmuş ya da artık sıkıldığınız kıyafetleri saklamayın. Temiz ve giyilebilir durumda olan parçaları ihtiyaç sahipleri ile paylaşabilir ya da satışa sunabilirsiniz. Deforme olmuş ve giyilmez durumda olan parçaları ise geri dönüşü kutularına atabilirsiniz. 

Kıyafetlerinizi Kaldırmadan Önce Yıkayın

Kıyafetlerinizi kaldırmadan önce temiz olmasına özen gösterin. Kirli kıyafetlerinizi yıkmadan kaldırmayın. Kışlıklarınızı kaldırırken öncelikle hepsini renk ve kumaş dokusuna göre ayırarak yıkayın. Yıkanmış ve kurumuş temiz kıyafetlerinizi özenli şekilde katlayarak kaldırabilirsiniz. Tam kurumamış nemli çamaşırları kaldırmayın. Kıyafetlerinizin kuru ve temiz olmasına özen gösterin. Kirli ya da tam kurumamış bir parça tüm hurçtaki kıyafetlerinizin kötü kokmasına ve kumaşlarının zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden kışlık kıyafetlerinizi temiz ve kuru şekilde depolamanız gerekmektedir. 

Saklama Kutularına Dikkat Edin

Depolama alanlarında tasarruf sağlayan ve şık görünen saklama kutularını kullanırken dikkat edin. Hava alamayan saklama kutuları kıyafetlerinizin kumaşlarının deforme olmasına sebep olabilir. Bu yüzden pamuklu kumaştan hurçlar ya da kumaş kutuları tercih edebilirsiniz. Böylece kıyafetlerinizin bir sonraki kışa kadar hava almaya devam edebilir. 

Kışlık Montlar Nasıl Saklanır?

Kışlık montlarınızı kaldırmadan önce bir kuru temizleme yapmanızı öneririz. Temiz bir şekilde saklayacağınız montunuzu bir sonraki kış direkt kullanabilirsiniz. Montunuzu askılı kıyafet saklama çantalarında saklayabilirsiniz. Askılı kıyafet saklama çantasında sakladığınız montlarınızın formları bozulmaz ve ilk günkü haliyle kullanamaya devam edebilirsiniz. 

Ayakkabılar Nasıl Saklanır?

Kışlık ayakkabılarınızın bakımını ve temizliğini yaptıktan sonra ayakkabı saklama kutularında saklamanızı öneririz. Ayakkabıların içerisine peçete, uzun çizmelerinizin içerisine de rulo şeklinde havlu koyarak formlarının bozulmasını engelleyebilirsiniz. Kullanacağınız ayakkabı saklama kutularının, kışlık ayakkabılarınızın ebatlarına uygun olmasına dikkat etmenizi öneririz. 
 

PAYLAŞ
Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMUYOR

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DÖN

SEPETİNİZ

  • {{item.Name}}
    {{item.Name}}
    {{item.Amount}} Adet
    {{item.TotalPrice | number:2}} TL
    {{item.TotalOldPrice | number:2}} TL